Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co je hip hop?

 

 

 

Hip hop je styl hudby, ale je to také novodobý taneční a životní styl. Je tvořen ze dvou hlavních elementů - DJing a rap. Hip-hop vzniká spojením rytmů mixovaných DJem a veršů, které do nich vkládá rapper (neboli MC=Master of Ceremony). K již zmíněné hudbě, ať už reprodukované (DJing), nebo zpěvu (rap), patří grafický projev (graffiti), akrobacie či tanec označovaný (breakdance). Za pátý element je považován beatboxing.

Hip hop jako takový představuje základních 5 složek.

 • První složku představuje tzv. MC (Master of ceremony). Stará se stará o mikrofon, tedy o rapování (vokální složku).
 • Druhou složku představuje DJ. Ten má na starosti gramofony a působí jako hudební doprovod pro MC, nahrazuje tak MC kapelu a často je zároveň producentem.
 • Třetí složku tvoří B-Boys a B-Girls. Tato složka je taneční; na rapovou hudbu se tančí nejrůznější taneční styly, jako první se ovšem objevil Break Dance (odtud písmeno B v označení).
 • Čtvrtou, poslední uměleckou složku, tvoří složka grafická - grafitti, za níž je odpovědný Writer.
 • V poslední době přibyl elent, který představuje tzv. Beatboxer, interpret, vytvářející zvuky a rytmy pouze za pomoci úst.

Historie

Hip hop vznikl na počátku 70. let 20. století v USA v černošských ghetech jako spojení jamajských a amerických vlivů. První zmínky o hip hopu pochází z Bronxu (New Yorku). Další důležitou základnou bylo Los Angeles. Rozvíjel se zde směr, který oslovil mnoho mladých lidí, zejména afroameričanů - breakbeat. Tento styl hudby využívá tzv. zlomové okamžiky (break). Zakladatelem tohoto směru byl jamajský DJ Kool Herc ( v roce 1967 přestěhoval z Jamajky do New Yorku). Přinesl s sebou jamajský způsob zpěvu (toasting), který lze charakterizovat jako recitování improvizovaných veršů do rytmu reggae.

Mezi první z hiphopových skladeb řadíme Rappers Delightod dnes již zaniklé skupiny Sugar Hill Gang. Skladba šla tak na odbyt, že se výsledná cifra zastavila až na čísle 2 000 000. Komerce na sebe nenechala dlouho čekat, a tak se dostavili dnes opět neúčinkující, ale dříve zbožňovaní Run D.M.C. Ten se proslavili nejen svoji hudbou; jejich oblečení (od dříve jen sportovní značky Adidas) v kombinaci se zlatými řetězy a jinými módními doplňky stanovilo styl pro další hiphopové generace a zavdalo vzor oděvním firmám, které se bleskurychle této vlny chytly a svezly se na vlně hip hopu. Prodejností předčili i Sugar Hill Gang, neboť jejich alb bylo prodáno na 3 miliony kusů.

Tento směr začal prostupovat mnoha pouličními gangy (ty mezi sebou vedly bitvy o svá postavení). Časem přešel jejich boj na parket (kdo ovládl parket, zvítězil). Díky rivalitě těchto gangů vychází většina tanečních prvků z bojových umění a technik. Někdy se stávalo, že takový souboj (battle) se zvrhl ve skutečný boj. Proto získával hip hop nevalnou pověst. V dnešní době u nás existuje mnoho tanečních skupin zabývajících se touto taneční kulturou.

DJ- ing

První DJové na „block parties“ (neformální událost, kdy se sejdou sousedé a přátelé, poslouchají hudbu a tancují) začali izolovat bicí z různých písní a vkládat je do svých písní, tím začala být jejich představení mnohem zajímavější, zábavnější a dalo se na jejich písně lépe tancovat. Tato technika hraní se pak stala běžnou pro Jamajku a do New Yorku ji začali přinášet právě přistěhovalci z Jamajky (zvláště se o to postaral kmotr hip hopu Kool DJ Herc, který na parties v Bronxu z hudby pouštěl a spojoval pouze rytmické části). Jeho následovníci styl dále obohatili vynálezem scratchingu (který zahrnuje zastavování běžící desky, její zrychlování a jiné podobné kousky). DJ tradičně používá dva gramofony a z na nich hrajících stop kreativně komponuje nové zvuky. DJ potřebuje dva gramofony, tzv. slipmaty - speciální podložky na plotnách gramofonu, aby po nich desky pěkně klouzaly, speciální gramofonové jehly, mixer, sluchátka a sestavu reproduktorů a zesilovačů podle prostředí, kde a pro koho crew hraje.

Rappovaní

Role „Emcee“ (MC=Microphone Controller nebo Master of Ceremony) vznikla po spojení DJe a hudby, kde MCs začali mluvit mezi písně. Nejdříve pouze nabádali k tomu, aby ostatní lidé tančili a také vkládali do hudby vtipné anekdoty. Nakonec se tato jejich činnost stala více stylizovaná a začala být známa jako rapování. Dříve byl rap doménou hlavně černochů a latinoameričanů. Ovšem postupem času do hip-hopu pronikají i běloši (Eminem, Beastie Boys atd.).

Druhy rapu:

 • Gangsta rap
 • Pop rap
 • Latin rap
 • Freestyle rap
 • G-Funk (Gangsta Funk nebo Ghetto Funk)
 • Hardcore rap

Graffiti

 

 

List marihuany (weed)

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

nadpis

(holly, 13. 2. 2010 2:04)

teknoooooooooooooooooo fuj hip-hop

Re: nadpis

(carleeto, 19. 1. 2011 17:49)

když nemáš rád hip hop, tak proč na takový stránky chodíš???